Водянська громада
Запорізька область, Василівський район

ЗНОВУ ЙДЕМО НА ТРАСУ! ЧИ НАДОВГО?

Дата: 09.04.2020 22:05
Кількість переглядів: 531

У Водянській сільській раді відбувся розгляд звернення приватного підприємця Валентини Миколаївни Живогляд, до якої звернулося понад 128 мешканців села Водяне і Кам’янсько-Дніпровського району, зацікавлених у відкритті оптового овочевого ринку в селі Водяне. Але як виявилося, не все так просто.
На ім’я голови Водянської сільської ради Сергія Вікторовича Єрмака поступило звернення від фізичної особи-підприємця Валентини Миколаївни Живогляд, яка просить надати рекомендації щодо можливості реалізації овочів на торгівельному майданчику «Водянська Січ», так як до неї звертаються жителі Кам’янсько-Дніпровського району. В своєму зверненні до Валентини Миколаївни 128 мешканців села і району просять її організувати торгівлю на овочевому майданчику, як і було в минули роки.
Сергій Вікторович зауважив, що судячи зі самого звернення, зрозуміло, що люди вважають що ринок є. І вони вимагають його відновити, більш того, на людську думку сільська рада цьому перешкоджає.
До розгляду цього звернення голова Водянської громади Сергій Вікторович Єрмаков запросив: виконуючу обов'язки голови Кам'янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Ірину Федорівну Зикову, головного архітектора району Людмилу Іванівну Пустовіт, заступника начальника Кам'янсько -Дніпровського ВП Енергодарського ВП ГУНП в Запорізькій області Юрія Михайловича Погара, начальника Кам'янсько-Дніпровського районного сектору Головного управління ДСНС України у Запорізькій області Дмитра Геннадійовича Базалієва, заступника начальника Енергодарського управління ГУ ДФС у Запорізькій області Сергія Вікторовича Семенова, першого заступника голови Водянської сільської ради Володимира Анатолійовича Ляшенка, заступника голови Водянської сільської ради Юрія Анатолійовича Железняка, секретаря Водянської сільської ради Оксану Михайлівну Хоменка.
На початку засідання Сергій Єрмаков зауважив:
- Наша мета поставити всі крапки на цьому питанні. І довести людям ситуацію, що у нас є насправді, і яка перспектива.
Ірина Федорівна Зікова, розповіла, що у зв’язку з карантином, спочатку взагалі була заборонена торгівлі на ринках, але згодом дозволили торгівлю на овочевих оптових ринках, але за рішенням місцевої влади, з урахуванням усіх приписів, і дотримання карантинних заходів. Надходили скарги і до обласної ради, і до обласної державної адміністрації, щодо торгівлі овочами. Знає про цю ситуацію і народний депутат Юлія Григорівна Яцик, яка також переживає за наших овочівників. Дійсно питання стоїть гостро: куди збувати овочеву продукцію і яким чином?
- Намагався вирішити питання реалізації овочевої продукції в районі з губернатором Запорізької області Віталієм Туринком голова Кам’янсько-Дніпровської районної ради Михайло Пригода. Але зрозумійте губернатор не буде йти проти закону. На сьогодні – не має детального плану і необхідних документів – не має ринку, – підкреслила Ірина Федорівна.
Облдержадміністрація готова допомогти з проектантами, щоб прискорити розробку детального плану і не затягувалося процес. Але відкрити торгівельний майданчик, про який просить фізичних особа-підприємець, ми не можемо. Губернатор на це не піде, як поліція, і Нацгвардія, тому що вони повинні контролювати виконання карантинних умов. Якщо його відкриють, то це штраф. Якщо Сергій Вікторович дасть дозвіл відкрити торгівельний майданчик, який назвали ринок «Водянська Січ», то штраф буде ні 17 тисяч, а всі 170 тисяч гривень.
До обговорення долучилась головний архітектор Людмила Іванівна Пустовіт:
- Питання це не нове. Підприємці, які відкрили цей торгівельний майданчик, повинні були оформляти його як годиться, змінити цільове призначення землі, і працювати?! Але, на той момент, це було не потрібно. Тоді їм здавалося, що це питання не актуальне. І зараз виявилося так, що всі люди, хто займається овочами, стали заручниками ситуації. Тільки тому, що хтось, колись не хотів щось робити. Зараз об'єкт повинен мати юридичний статус, щоб ринок відкрити. Бо по суті - є тільки земельна ділянка. А для того, щоб зробити все правильно - є прописана законодавством процедура. Потрібен детальний план - це містобудівна документація, яка дає старт, запускає цю процедуру. Звісно це гроші і час. Коли обговорювалося це питання, ще кілька років тому, вартість цих робіт коштувала усього 30 тисяч (за всю площу!), а не за одну ділянку Живогляд. А зараз - це буде інша ціна, і що найголовніше – витрачений час. Для жителів нашого регіону це важливий фактор, бо на оформлення, якщо його провести якісно і швидко, піде півроку. Тому що така документація повинна пройти усі законодавчі процедури в установлений термін. Кожен документ, кожне рішення має свій термін оприлюднення, обговорення і т.ін., тобто швидко це не буде зроблено. У будь-якому випадку це потрібно робити, якщо люди хотять і надалі продовжувати цим займатися.
Перший заступник голови громади Володимир Анатолійович Ляшенко більш детально пояснив:
- Валентина Миколаївна звернулась до нас і надала копії документів, згідно яких сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Водянська Січ», зареєстрований в реєстрі фізичних осіб, як неприбуткова установа. Засновники: Живогляд Павло Григорович, Юшинова Наталья Василівна, Живогляд Валентина Миколаївна, Глинський Анатолій Олексійович і Величко Ніна Іллівна. Види діяльності якого: вирощування овочів та баштанних культур, допоміжна діяльність рослинництво, складське господарство та інше. Діяльність ринків не передбачена. І саме основне – сьогодні зазначене підприємство знаходиться в стадії ліквідації. Є склад ліквідаційної комісії, головний ліквідатор - Павло Григорович Живогляд. Тож на сьогоднішній день кооператив «Водянська Січ» зареєстровано, але він знаходиться в стані ліквідації.
Щодо Валентини Миколаївни Живогляд, вона знаходиться на обліку державної фіскальної служби, як платник податку, друга група, сплачує 20% заробітної плати і діяльність ринку не передбачена її уставними документами.
Начебто є торгова площа, але є правила торгівлі на ринку, які затвердженні рядом законодавчих органів. Ці правила визначають вимоги до усіх ринків різних форм власності. Пункти 7 і 8 зазначених правил свідчать наступне:
«Адміністрація ринку узгоджує з місцевим органом самоврядування режим роботи ринку; з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану».
Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам Санітарних правил утримання територій населених місць (СанПіН N 4690-88) та Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 N 23 та зареєстрованих у Мін'юсті України 19.06.96 за N 314/1339.
Пункт 8. На вході до ринку розміщується вивіска із зазначенням повної назви ринку і його власника, спеціалізації ринку, режиму роботи, а також графічно виконаний план території з позначенням усіх стаціонарних об'єктів ринку (обов'язково лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи), пішохідних і транспортних маршрутів, аварійних виходів.
На видному, доступному для огляду місці встановлюється оформлений стенд з розміщенням на ньому цих Правил, витягів із Закону України Про захист прав споживачів та Правил користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг, нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій , а також тарифів плати за послуги та правил їх надання, Ветеринарно-санітарних правил для ринків, перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні відповідно до спеціалізації ринку, інформації про адресу і номери телефонів органів, що забезпечують державний захист прав споживачів, здійснюють державний контроль та нагляд за якістю та безпекою товарів, засобів вимірювальної техніки, до яких можна звернутися з питань сертифікації продукції та повірки засобів вимірювальної техніки, місцезнаходження і телефон суб'єкта господарювання, інформації про місцезнаходження Книги відгуків і пропозицій тощо».
Володимир Анатолійович уточнив організації і установи з якими, згідно законодавству, повинно бути проведено узгодження усіх документів.
Валентина Миколаївна Живогляд повідомила:
- Наразі дійсно йде ліквідація, але торгівельний майданчик не ліквідується. Ми зараз будемо працювати далі, робити технічну документацію і найдемо спільну мову с головою громади, щоб робити далі документи І працювати.
Володимир Анатолійович Ляшенко підкреслив, що за 10 років вже можна було щось зробити, щоб узаконити діяльність кооперативу. Вже відпрацьований механізм організаційної роботи оптових ринків, і наразі це вже треба було зробити. На сьогодні є Постанова Міністерства охорони здоров’я України, головного державного санітарного лікаря, від 30 березня 2020 року №5 «Щодо протидії поширення коронавірусної хвороби в місцях торгівлі». Яка чітко трактує наступне: «З метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) при здійсненні торгівлі на ринках МОЗ постановило органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування забезпечити можливість функціонування ринків лише за дотримання умов.
І саме перша умова стосується зареєстрованих операторів ринку харчових продуктів. А щоб зареєструватися, вам треба подати заяву до Держ-продспоживслужби. І далі виконати умови згідно Постанови.
Далі забезпечити знаходження на ринку не більше одного відвідувача на 20 м торгівельної площі; більш того, повинна бути наявна можливість забезпечення дотримання відстані між покупцями в чергах не менш ніж 1,5 метри. Крім цього забезпечення відповідного персоналу та покупців засобами індивідуального захисту, забезпечення можливості дотримання протиепідемічних заходів.
Голова громади звертаючись до присутніх, ще раз наголосив:
- Так що ситуація така: де-юре ринку у нас не має, а де-факто він наче є. І люди не розуміють: чому 10 років всі мовчали, і всіх все влаштовувало? Але 10 років не було коронавірусу.
Підприємець Валентина Миколаївна Живогляд вирішила і надалі працювати щоб відкрити ринок. Вона звернулося до голови с проханням допомоги в підготовці документів, на що Єрмаков відповів: - Сільська рада готова до діалогу завжди.
Втрутився і по ділу заступник голови громади Юрій Анатолійович Железняк:
– На даний час законодавство не дозволяє фізичній особі відкрити ринок.
На що В.М.Живогляд відповіла:
- Ми будемо чекати коли нададуть таку можливість.
Але головний архітектор Л.І.Пустовіт зауважила:
– Вживати заходи ви можете вже сьогодні. Не чекати поки закінчиться карантин. Вживати заходи потрібно з розробки міськобудівної документації. Цей процес дуже тривалий. І працювати треба разом з органами місцевого самоврядування і від цієї процедури ви нікуди не дінетеся. Громадське обговорення і оприлюднення – все це буде проходити за участю органів місцевого самоврядування.
Обговорювали це питання і після того як пішла В.М. Живогляд.
Про перспективу рішення цього болючого питання для всіх мешканців району, а не лише села Водяне, розповів голова громади С.В. Єрмаков:
- Сесією сільської ради 27 березня прийнято рішення і затверджений статут комунального підприємства «Водяне» Водянської сільської ради (юридична особа), в який добавлені усі види діяльності, які надають права сільській раді надавати послуги не тільки в реалізації овочів, але і других видів діяльності. Цей статут затверджений сесією і зареєстрований у державного реєстратора. Далі у нас проблема із землею. Щоб ми не йшли шляхом «віджатія» (як то кажуть) землі у кооперативу «Водянська Січ», сільська рада отримала у власність три гектара і 31 сотку землі, згідно договору (добровільна відмова на користь громади), поруч із торгівельним майданчиком. Але ця земельна ділянка – має інше цільове призначення. Ми заключили договір із інститутом землеустрою у Запоріжжі на виготовлення проектної документації, яка вже виготовлена і є позитивний висновок геокадастру. Наразі стало питання у детальному плані території. Ні райдержадміністрація, ні сільська рада не мають право оплатити цю роботу, навіть якщо кошти є, бо казначейство не пропускає. Стало питання – знайти інвестора. Я звернувся в жовтні місяці, щоб не зривати людям цей сезон до Павла Григоровича Живогляда, запропонував йому: складемо договір - ви будете інвестор, і зробимо детальний план на нашу землю і на вашу. І одразу пішли скарги, що Єрмаков “віджимає” ринок.
І наразі виникло питання: як торгувати на ринку, якого не існую. Ми винесли це питання на сесію, яка мене уповноважила найти інвестора. Спасибі Анатолію Анатолійовичу Волкову, він виявив бажання бути інвестором. Сільською радою укладена угода на виготовлення детального плану і 50% суми проплачено. Робота вже йде. Після того, як буде зроблено детальний план і ми отримаємо позитивний висновок з архітектури, ми вправі, рішенням сесії, так як це комунальна власність, змінити цільове призначення цієї земельної ділянки. Потім ми зможемо виділити з бюджету до двох мільйонів гривень і зробити хоча б один гектар, і частково запустити людей торгувати на ринок. Також є домовленість з мешканцем нашого села Папояном, його 20 соток примикають до цієї землі, і мають цільове призначення на надання послуг в сільському господарстві. Він готовий укласти угоду з сільською радою про спільну діяльність, без ніяких претензій, на користь громаді. Так ми будемо вирішувати питання з організації реалізації овочі.
Головний архітектор Людмила Іванівна Пустовіт зауважила:
- Якщо земельна ділянка під розташування нового об’єкту, який має статус юридичної особи і знаходиться за межами села Водяне, то там зовсім інша ситуація. Навіть при добрих умовах на це піде півроку, а то і рік. Так що в цьому році сезон під загрозою.
Виконуюча обов’язки голови районної державної адміністрації Ірина Федорівна Зикова звернулося до присутніх:
- Треба робити все можливе, щоб не зірвати нашим людям сезон. А поки складається ситуація так, що торгівля буде проходити на трасі, тому треба бути обережними і робити все, щоб не засмічувати навколишнє середовище. І від усіх потрібне – порозуміння цієї ситуації.
Тетяна ПАЛАМАР

Фото без описуФото без описуФото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь