День Соборності України у Водянській ЗОШ №1

Дата: 22.01.2019 18:51

«Соборність в душах, єдність у серцях, а сила в знаннях!».

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

В результаті ухвалення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній.

Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 10 листопада того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

Урочистий Акт Злуки розпочався 22 січня 1919р. о 12.00 на Софіївському майдані, де зібралися десятки тисяч киян. В присутності іноземних дипломантів держсекретар Л. Цегельський передав голові Директорії В. Винниченкові Грамоту-ухвалу УНР. Було зачитано універсал, в якому проголошено про з'єднання Західно - Української Народної Республіки з Українською (Придніпрянською) Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку. Від нині злилися в одно Галичина, Буковина, Закарпаття, Придніпрянська Україна в одну Велику Україну.

На жаль, це об’єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об’єднання “сходу” і “заходу” в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців    незагоєні рани.

Ці вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Отож зрозуміло, чому однією з перших акцій, до яких вдалися патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР, а саме 21 січня 1990 р., став “живий ланцюг” між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України.

З метою  формування національної свідомості школярів, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення  Дня Соборності України у Водянській загальноосвітній школі І-ІІІ ст.. №1 ім. Ф.О.Окатенка організовано та проведено ряд заходів:

-тематична виставка «22 січня – День Соборності України»;

-виховні години: «Україна – єдина Соборна держава»,  «Славетні імена України», «Великі творці Соборності»;

- лінійка 9-11 кл. – «Соборна мати Україна одна для всіх, як оберіг»

-конкурс малюнків 1-4 класи «Моя країна прекрасна і незалежна»;

- конкурс читців 5-6кл. – «З Україною в серці»

- конкурс творів - есе 7-8кл. – «Україна моя єдина».

На початку свята директор школи Чорний В.Д. привітав учнів та вчителів зі святом, розповів про історію соборності України. І з нагоди свята Віталій Дмитрович нагородив грамотами відділу освіти, молоді та спорту переможців районних олімпіад з навчальних предметів, а також переможців обласного конкурсу ім. П.Яцика та  мовно-літературного конкурсу ім.Т.Г.Шевченка.

Велика подяка заступнику директора з навчально-виховної роботи Піскосі Л.І.,  учням 11-А класу та класному керівнику Ященко А.Г. і учням 10-класу та класному керівнику Ященко Л.М. за підготовлену лінійку та концертну програму до Дня Соборності України.